تبلیغات
تدبیرمنزل - بیماری افسردگی ودلایل ناشناخته ی آن
حضرت فاطمه(‌س) را می‌توان رب‌النوع تدبیر منزل دانست.

بیماری افسردگی ودلایل ناشناخته ی آن

دوشنبه 23 دی 1387 05:09 ب.ظ

انتخاب از : م. میلانی

 
طبق تخمین كارشناسان، تنها در كشور آلمان تقریبآ ۴ میلیون نفر دچار Depression یا افسردگى میباشند. بر اساس نتایج همه پرسیها، ۱۵ درصد از مردم، در طول زندگى خود به افسردگى دچار میشوند. زنان به میزان ۲ برابر با خطر این بیمارى روبرو هستند.

علت بروز افسردگى میتواند از دست دادن محل كار، بیمارى، جدائى از همسر، مرگ نزدیكان و یا شكست در زندگى باشد. اما افسردگیها نبایستى اجبارآ، یك علت خارجى داشته باشند. بیش از ۱۰۰۰ تن از كارشناسان این امر، طى یك كنگره ۳ روزه در شهر آخن آلمان در پیرامون بروز این ناراحتى، شیوه هاى درمانى و علل آن به مشاوره پرداختند.

بى حوصلگى، افسردگى و نا امیدى را هر كسى میشناسد. اینها فازهائى هستند كه، جزئى از زندگى محسوب میشوند و پس از مدتى از میان میروند. اما در مورد بیمارى افسردگى برخلاف، این علائم، هفته ها و ماهها ادامه مییابند اگر، مورد معالجه قرار نگیرند. افراد مبتلا به این بیمارى، بزرگسالان و اما همچنین كودكان و نوجوانان، با نیروى خود قادر نیستند از این منجلاب روحى خارج شده و بر مسائل روزانه خود غالب آیند.

خانم پرفسور Beate Herpertz-Dahmann مدیر كلینیك روانشناسى كودكان و نوجوانان در مدرسه عالى تكنیكى آخن، یكى از این موارد را توصیف میكند:”داوید به من مراجعه كرد. او در آن زمان ۷ ساله بود و از این شكایت داشت كه، همه چیز براى او بسیار دشوار است. از اینكه از این هراس دارد كه به مدرسه برود و دچار حالت تهوع میشود زمانیكه او، به اجبار بایستى به این منظور خانه را ترك كند. داوید در ادامه تشریح كرد كه، او دیگر نیروى زندگى كردن ندارد و اینكه او خود و جهان اطراف را، غیر قابل تحمل میداند.”

این عوارض از علائم مشخص Depression میباشند. اما علاوه بر این، اشكال متفاوتى وجود دارند كه بیمارى افسردگى از طریق آنها، خود را به نمایش میگذارد از جمله، بى اشتهائى، عدم تمایل جنسى، بیخوابى و عدم تمركز حواس. كودكان مبتلا به افسردگى، برخلاف بزرگسالان دچار این بیمارى، اغلب همچنین خشن و ناآرامند. پزشكان بر حسب علت بروز افسردگى، بین اشكال مختلف این بیمارى تفاوت قائل میشوند.

پرفسور روانشناس Henning Saß مدیر درمانى كلینیك دانشگاهى آخن در این مورد میگوید:” برخى از این افسردگیها هستند كه ما میگوئیم از درون منشا میگیرند، بدون هر گونه ارتباط مشخص با موقعیت خارجى زندگى و دپرسیونهائى وجود دارند كه بصورتى بسیار تنگاتنگتر با وضعیت اجتماعى آنها مرتبطند. براى مثال از دست دادن همسر و همراه زندگى، از دست دادن شغل، اما همچنین تحت فشارهاى روحى شدید.”

دانشمندان در این میان طى مطالعات خود در رابطه با دوقلوها و خانواده ها به این نتیجه رسیده اند كه، خطر ابتلا به بیمارى افسردگى از طریق ژنتیكى به افراد به ارث میرسد. توضیح دلایل بروز افسردگیها، همچنین اشكال متفاوت و امكانات درمانى آنها، طى كنگره ۳ روزه آخن مورد بحث و مشورت قرار گرفت.

پرفسور Saß در مورد دلایل بروز افسردگى میگوید:”ما میدانیم كه، اختلالات بیو شیمیائى در مواد ناقل نویرونها یا سلولهاى عصبى وجود دارند كه، باعث ایجاد اشكال در كار سلولهاى مغزى میگردند. همچنین هرمونها نیز در این زمینه نقش موثرى را ایفا میكنند. اما اینها احتمالا تنها عوارضى هستند كه، به همراه بیمارى افسردگى بروز میكنند، بدون اینكه دلایل اولیه این بیمارى را به نمایش بگذارند. اما دلایل اصلى افسردگى و روند دقیق آن در مغز انسانها را ما نمیشناسیم.”

محققان در حال حاضر در این تلاشند كه، پیش از همه در علوم مربوط به اعصاب و بیولوژى مغز، به تحقیق در مورد بیمارى افسردگى بپردازند. نتیجه این تحقیقات از جمله تولید و تهیه داروهاى ضد افسردگى است كه، بوسیله آنها اختلالات بیوشیمیائى در مغز اغلب بیماران با آنها مورد معالجه قرار میگیرند، بدون اینكه عوارض جانبى مهمى بروز كنند. البته اینكه بیمارى كدام بیمار، به كدام دارو پاسخ مثبت خواهد داد را، نمیتوان پیشگوئى كرد. در انتخاب نوع دارو، انواع علائم بیمارى و سن بیماران، از فاكتورهاى بسیار مهم میباشند. اما براى كودكان و نوجوانان موقعیت خوبى وجود ندارد، زیرا مصرف این داروها براى آنها تنها در موارد استثنائى مجاز است. چرا كه در این زمینه هنوز مطالعات كافى انجام نگرفته اند.

در كنار داروهاى ضد افسردگى، شیوه هاى روانشناسى درمانى هستند كه، میتوانند به بیماران كمك كنند. به دلیل وجود خطر خودكشى بیماران مبتلا به دپرسیون، درمان پزشكى در مورد این افراد، از اهمیت بسیار برخوردار است. لازم به تذكر است كه، هر ساله در آلمان، بیش از ۱۱ هزار نفر دست به خودكشى میزنند. تقریبآ ۶۰ درصد از این افراد از افسردگى رنج میبرند.

 
http://www.andischeh.com/seiten/elmi/afsordegi.htm
دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: - -